... COVID-19 - Szczyt zachorowań w Polsce?

2020-05-04

Cztery dni temu przyrost liczby zgonów w Polsce wszedł w kolejną fazę o tempie przyrostu z parametrem a < 0,01, co oznacza w praktyce, że nie jest to już wzrost wykładniczy! Przypomnijmy, że takie tempo obserwowane w krajach po szczycie zachorowań pierwszej fali. Na dzisiaj dla Polski liczba "a" dla okresu 3-dniowego wynosi 0,00756:

Ta liczba na pewno będzie się wahać, w tym i rosnąć, ważne jednak, żeby pozostał poniżej 0,01! Zobaczmy jak wygląda aktualny wykres liczby:

  • potwierdzonych przypadków (confirmed),

  • zmarłych (deaths),

  • wyleczonych (recovered),

  • aktualnie chorujących (active).

dla Polski:

Widać na nim, że liczba aktualnie chorujących od ok. 5 dni utrzymuje się na podobnym poziomie - to jeszcze nie wyraźny spadek, na który czekamy, ale jest szansa że jest on już przed nami. Nawet jeżeli jednak, tego spadku jeszcze nie będzie (we Francji taki szczyt zachorowań rozciągnął się w czasie do 3 tygodni), to i tak obecne tempo przyrostu zgonów pozwoliłoby zachować w Polsce liczbę zmarłych przez najbliższy miesiąc na poziomie ok. 1000 a przez kwartał ok 3000. To są liczby, z którymi przy luzowaniu restrykcji w efekcie odmrażania gospodarki, być może będziemy musieli się pogodzić ... ale z takimi prognozami poczekajmy tydzień, dwa, aż zobaczymy efekty tego luzowania na wykresach.