COVID-19 - drugi lockdown w Izraelu

2020-09-12

(english version)

  • Od 18 IX planowany jest w Izraelu drugi lockdown.

  • Ponowne wprowadzenie ograniczeń spowodowane jest gwałtownym zwiększeniem dynamiki epidemii COVID-19 w tym kraju.

  • Liczba potwierdzonych przypadków rośnie znacząco w Izraelu od wielu miesięcy a w ostatnich dwóch tygodniach wzrost ten znacząco przyśpieszył.

  • Liczba zgonów z powodu COVID-19 w Izraelu od prawie trzech miesięcy rośnie wyraźnie szybciej niż w innych krajach europejskich.

  • Tempo przyrostu liczby zgonów z powodu COVID-19 jest w Izraelu od ponad dwóch miesięcy wyraźnie większe niż średnia europejska.

Premier Izraela Beniamin Netanjahu ogłosił 13 września wieczorem, że, od 18 września popołudniu, wprowadzony zostanie w Izraelu po raz drugi lockdown. Decyzja ta motywowana jest gwałtownym zwiększeniem dynamiki epidemii COVID-19. Przez kolejne trzy tygodnie w Izraelu zamknięte pozostaną szkoły, restauracje, obiekty rekreacyjne i centra handlowe. Większość instytucji i służb publicznych działać będzie w ograniczonym zakresie . Izraelczycy mają nie oddalać się na więcej niż 500 metrów od swoich domów, z wyjątkiem dojazdu do pracy. W przedsiębiorstwach i instytucjach nie będą mogły przebywać osoby nie będące ich pracownikami. Zakazane są zgromadzenia większe niż 20 osób na zewnątrz oraz większe niż 10 osób wewnątrz. Decyzja ta, jak łatwo się domyślić, spotkała się z niezadowoleniem wielu Izraelczyków. Czy faktycznie wprowadzenie ponownie tak radykalnych metod walki z epidemią w Izraelu jest uzasadnione?

Poniższe wykresy pokazują jak bardzo zwiększyła się dynamiki epidemii COVID-19 w Izraelu w ostatnich tygodniach i miesiącach:

Jak widać liczba potwierdzonych przypadków rośnie znacząco w Izraelu od wielu miesięcy a w ostatnich dwóch tygodniach wzrost ten znacząco przyśpieszył. Dobrze pokazuje to gwałtowny wzrost liczby aktualnie chorujących, która przez ponad miesiąc miała tendencję opadającą pomimo ciągle rosnącej liczby nowych przypadków.

Liczba zgonów z powodu COVID-19 w Izraelu od prawie trzech miesięcy rośnie wyraźnie szybciej niż w innych krajach europejskich:

Tempo przyrostu liczby zgonów z powodu COVID-19 jest w Izraelu od ponad dwóch miesięcy wyraźnie większe niż średnia europejska i jest w tej chwili na poziomie odpowiadającym sytuacji w obu Amerykach (od 0.005 do 0.01):

Tempo przyrostu liczby zgonów z powodu COVID-19 większe niż 0.005 notuje się w USA tylko w kilku stanach: Arkansas, Kansas, Montanie, Puerto Rico, Tennessee oraz Zachodniej Wirginii.

Gwałtowny wzrost wszystkich wskaźników statystycznych, opisujących przebieg epidemii w Izraelu wydaje się uzasadniać podejmowanie działań mających na celu ograniczyć skalę epidemii oraz liczbę ofiar COVID-19. Interesujące będzie obserwowanie efektów wprowadzenia po raz drugi lockdownu, w zaawansowanej fazie epidemii trwającej już prawie pół roku. Taki scenariusz działań nie miał jeszcze miejsca w żadnym innym kraju.